Grecja

Rejs morski - Grecja 2019

Termin rejsu: 29.06.-06.07.2019


Cena rejsu: 2490 zł



Wyspy Jońskie
Wyspy Jońskie to grupa 7 głównych wysp, które stały się popularne dzięki bezpiecznej i łatwej żegludze. Krótkie trasy i nawigacja w zasięgu wzroku w osłoniętych wodach dają możliwość relaksowejżeglugi we wspaniałej scenerii. Dzięki zimowym deszczom wyspy są zielone, ale od kwietnia do października opady są minimalne i prawie stale świeci słońce. Na wyspach każdy może coś dla siebie wybrać bowiem spotkamy na nich weneckie zamki w Korfu i Levkas, tradycyjne rybackie wioski, piaszczyste plaże w Meganissi i Zakinthos, pamiątki z epoki Homera na Itace, a także międzynarodowy festiwal sztuki i folkloru w sierpniu w Levkas.


Przewidywana trasa rejsu:
Lefkas Marina
Spartochori (Meganissi)
Vathi (Ithaka)
Kioni (Ithaka)
Fiskardo (Kefalonia)
Assos (Kefalonia)
Nidri (Lefkada)
Lefkas Marina

Żeglowanie dopasujemy do aktualnej sytuacji pogodowej- z wielu propozycji wybierzemy najciekawsze porty.

Levkas

Jest górzystą i zalesioną wyspą, oddzieloną od lądu płytką laguną o szerokości do 500 m do 5 km, połączoną z nim wiaduktem. Większość wyspy zajmuje łańcuch wzgórz z najwyższym szczytem Stavrotas (1158 m), kulminujących na białym przylądku Dhoukatou w południowo-zachodniej części wyspy. Z jego przepaści w czasach antycznych, a także rzymskich zrzucano skazanych - przeżycie oznaczało niewinność. Do ofiar przylądka należeli również nieszczęśliwie zakochani, w tym sławna poetka Safona. Miasto Levkas w swojej architekturze kościołów i domów odzwierciedla weneckie wpływy, jak symbol historii nad miastem góruje imponująca forteca z 13 wieku Santa Maura. W sierpniu cały miesiąc trwa w mieście międzynarodowy festiwal teatru i tańców ludowych, głównie na Santa Maura. Na zachód od laguny za wiatrakami znajduje się znana plaża Agios Ioannis, skąd widoki na zachód słońca pozostają długo w pamięci. Pomiędzy lądem a wyspą leży kanał Levkas, oznakowany systemem czerwonych i zielonych pław. Port w mieście oferuje dobre schronienie, ale wchodząc do portu nie należy skracać drogi wychodząc kanału ze względu na mieliznę. Północne wejście do kanału można znaleźć kierując się na fortecę Santa Mauro. Po wschodniej strony wyspy jest 90 % dobrych kotwicowisk wokół wyspy.

Największa miejscowość wypoczynkowa i główny port jachtowy znajduje się w Nidri, często jest on pełny, marina jest bowiem centrum czarteru jachtów i startują stąd flotylle. Do portu zawijają również promy i lodzie wycieczkowe. Dużo bardziej spokojny postój można znaleźć w pięknej, głębokiej zatoce Vlikho naprzeciw Nidri, otoczonej drzewami oliwkowymi i cyprysami. Dno jest muliste o głębokości 8 - 2 m. Przyjemną zatoką jest również Sivota po wschodniej stronie wyspy, nieco trudna od odnalezienia. Można w niej kotwiczyć zaraz po wschodniej stronie wejścia lub zacumować w głębi przy tawernie Stavrosa lub Yannisa. Na południu ładny postój można znaleźć w głębokiej zatoce Vassiliki. Wejście do portu jest płytkie. Po zachodniej stronie zatoki Vassiliki, obok miejscowości Pondi jest dobre kotwicowisko o głębokości 4 - 8m. Zatoka Vassiliki jest wietrzna i dobrze znana surferom, którzy mają tu dobre warunki do uprawiania tego sportu. Przyjemne plaże po zachodniej stronie wyspy to Egremini, Kathisma, Porto Katsiki i Agiofylli. Wokół Levkas leży 10 satelickich wysepek, największe z nich to Meganissi i Kalamos. Dzięki pięknym krajobrazom i szmaragdowej wodzie oraz morskim grotom są one bardzo popularne wśród żeglarzy. Meganissi posiada jedynie trzy miejscowości, Vathy, Katomeri i szczególnie atrakcyjną Spartohori - w każdej można znaleźć postój. Do wysoko położonej Spartakhori trud wejścia do niej krętą drogą z zatoki wynagradza urok miasteczka i panoramy sąsiednich wysp. Schronienie w zatoce jest dobre, mimo dużych głębokości 15-25m. Przy wietrze z NE! w nocy najlepsze miejsce do kotwiczenia jest niedaleko tawerny. Kefalonia

Żeglując w kierunku Kefalonii z daleka widoczny jest jej najwyższy szczyt Enos (1520m). Na tej największej z Wysp Jońskich o zróżnicowanym krajobrazie spotkamy świerkowe lasy i małe jeziora, plantacje porzeczek, gaje oliwne i cyprysowe oraz dzikie kwiaty, z których wytwarza się perfumy. Wyspa jest znana również z produkcji znakomitego białego wina, rombola. Na północy wyspy leży Fiskardo, jedna z wiosek, która uniknęła trzęsiona ziemi i zachowała tradycyjną architekturę. Dziś jest to najmodniejsza miejscowość na wyspie z dobrą infrastrukturą turystyczną. Fiskardo może się pochwalić dużą ilością tawern i restauracji, w tym najbardziej sławną "Captain's Bar", z najlepszymi daniami w okolicy. W wiosce jest ładny port, do którego wejście jest dość trudne do zauważenia, należy kierować się na dobrze widoczne z daleka dwie latarnie morskie - mniejszą z czasów weneckich i większą z wiktoriańskich. Postój jest znakomity w każdych warunkach czego nie można powiedzieć o kotwicowisku w małej zatoczce poniżej Fiskardo, które nie ma najlepszej opinii, grunt trzyma słabo i miejsce nie jest za dobrze osłonięte.

Stolicą wyspy jest Argostoli, na południowym wschodzie, odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1953 które dziś jest dużym miastem o typowo greckim charakterze, malowniczo położnym wewnątrz dużej zatoki. Można w nim zacumować obok kei dla promów lub zakotwiczyć po wschodniej stronie wejścia do zatoki, miejsce nie jest najlepiej osłonięte. Pięknym miejscem jest Assos po zachodniej stronie wyspy w pobliżu półwyspu, na którym stoi wenecka forteca (słabo widoczna przy podejściu). To urokliwe kotwicowisko jest otoczone wysokimi, zalesionymi wzgórzami, stromo opadającymi do ciemnobłękitnego morza. Na wschodnim wybrzeżu schronienie można znaleźć też w Poros, którego mały port nie chroni jednak od północnych wiatrów lub zakotwiczyć w zatoce przy Sami i Eufemia oraz przy sprzyjającym wietrze wzdłuż całego wybrzeża na północ od Eufemia do Fiskardi. Niedaleko (3 km) od miasta Sami są dwie jaskinie, Melisani z podziemnym jeziorem i Drogarati, kiedyś wykorzystywana na koncerty dzięki swej wspaniałej akustyce. Obie jaskinie można zwiedzać.


Itaka

Skalista, mityczna wyspa oddzielona od Kefalonii kanałem Stenon Ithakis o szerokości 2 Mm, jest prawie rozcięta na pół przez zatokę Molos. Jej zachodni brzeg, stromy i mało gościnny, stanowi mocny kontrast ze wschodnim wybrzeżem, opadającym zielonymi i urodzajnymi dolinami w kierunku morza. Ta mało skomercjalizowana wyspa razem z sąsiednią i niezamieszkałą Atoko z dwoma pięknymi kotwicowiskami są bardzo atrakcyjne dla żeglarzy. Itaka jest znana światu jako ojczyzna Odyseusza, wykopaliska potwierdzają historię Homera i identyfikują wioskę Stavros jako miejsce, gdzie żyli Odyseusz, jego żona Penelopa i syn Telemachos.

Główne porty wyspy znajdują się po wschodniej stronie wyspy. W majestatycznej zatoce Molos leży Vahti, niewielkie, ale pięknie położone i sympatyczne miasteczko z dobrze osłoniętym portem. W jego sąsiedztwie znajdują się miejsca związane z Odyseuszem: Źródło Aretuzy, Grota Nimf i starożytne miasto Alalkomenaj. Droga do Źródła Arteuzy zajmuje oznakowanym szlakiem około trzech godzin marszu i z racji towarzyszących, pięknych krajobrazów jest chyba ciekawsza niż samo żródło. Grota Nimf (2,5 km od Vahti), kolorowo iluminowana, posiada swoistą atmosferę. Z miasta Alalkomenaj (300 m pod górę) pozostały jedynie fundamenty, datowane na 300 lat po śmierci Homera.Równie atrakcyjny postój znajdziemy w Kioni, zielonej zatoce, wokół której na zboczach leży urocze miasteczko z białymi domkami. Mniej polecane jest Frikes. Jest w nim mały port, przy wejściu należy uważać na skały wokół Ag. Nikolaos, przy silnym wietrze kotwicowisko nie jest zalecane. Atrakcją Pera Pigadhi jest kotwicowisko znane z przezroczystej wody.


Informacje szczegółowych na temat rejsów w Grecji udzielają:
Czarek - tel. 607833325
Tomek - tel. 602608849
Jacek - tel. 504100257


Popłyń z nami! Zapraszamy!